תה לבן באי מודאן

תה לבן עובר עיבוד מינימאלי במהלך ייצורו. מניחים לעלים הצעירים לאחר הקטיף מעט להתייבש, בדרך כלל פשוט על-ידי פרישתו בשכבה דקה באוויר הפתוח ליומיים-שלושה, ואז מייבשים אותו בשמש או בארונות-ייבוש, שאליהם מכניסים אוויר חם. לא זו בלבד שהייבוש מבטיח שהלחות בתה תהייה במידה הרצויה של 5%, אלא הוא גם עוצר לחלוטין את תהליך התסיסה, שאותו מכנים הסינים “חיסול הירק”.

תהליך העיבוד הקצר והעדין הזה שומר על מרב התכונות המועילות שכה רבות מהן מאפיינות את התה הטרי. יתר על כן, לשם ייצור התה הלבן משתמשים רק בעלים הצעירים והעדינים ביותר. העלים האלה נקטפים בראשית האביב, ובהם נשמרים כל המינרלים, הויטמינים והקטכינים של התה. הודות לתכולת הקטכינים הגבוהה, ניחן התה הלבן בשורה שלמה של תכונות מרפא. כך למשל, פעולתו נוגדת החמצון של הקטכין החשוב ביותר (epigallocatechin galleate – EGCG) שבו עשיר התה הלבן במיוחד, חזקה פי 25 – 100 פעמים מזו של הויטמינים E ו-C. ספל אחד של תה לבן “שווה” ל-4 כוסות של מיץ תפוזים!

בדיוק משום כך, שתייה קבועה של תה זה מסייעת במניעה של מחלות סרטניות, מעכבת את ההזדקנות ובאופן ספציפי מונעת הזדקנות מוקדמת של העור. התה הלבן גם מחזק את מערכת החיסון, מחזקת את דופנותיהם של נימי הדם, ומשפרת את תהליך העיכול.

מזה 10 שנים מספקת חברת iTea תה סיני איכותי לחובבי התה הישראלים. בקולקציה של iTea, המצויה בחנויות רבות ברחבי ישראל, נמצא הזן הפופולארי ביותר של תה לבן בסין ובעולם כולו – באי מו דאן (“פיון לבן”, כשם הפרח). זן זה נאסף ומיוצר בפרובינציה הסינית פוציאן. חובבי התה ישמחו לגלות באריזה של חברת iTea את עלה התה שנשמר בצורתו הראשונית, וללא ספק יעריכו את ניחוחו האביבי הרענן ואת טעמו המתקתק-עדין של “הפיון הלבן”.

התה הלבן הטוב ביותר בסין ובעולם כולו הוא מזן באי האו אין ז’ן – זהו תה משובח למביני דבר. הוא אינו מוצר של תעשיית ההמונים, ואינו נמכר בחנויות הרגילות, אולם ניתן למצוא ולרכוש אותו באתר של חברת iTea באינטרנט. לשם הכנתו משתמשים אך ורק בעלעלים העליונים, הצעירים ביותר, של שיח התה, המכוסים לחלוטין בפלומה לבנה (“באי האו”), וממנה הוא קיבל את שמו: “מחטי כסף לבנות צמריריות”.

עוד בימי קדם נקרא התה הלבן בסין “שיקוי האלמוות”, והוגש רק אל שולחנו של הקיסר. לא רק לבני תמותה פשוטים, אלא אף לעשירי ואצילי העם הותר רק לחלום על אלמוות. היום, לעומת זאת, כדי ליהנות מתכונותיו המיוחדות של התה הזה, כל שנדרש הוא גלישה לאתר של iTea.